News of protests against lay-offs and unpaid wages

 

اخباري از اعتراضات به اخراج و نپرداختن دستمزدها

تجمع ۳۰۰ نفر از کارگران کارخانه ریسندگی نازنخ قزوین در تهران

روز سه شنبه ٢٣ شهريور ۳۰۰ نفراز کارگران کارخانه ریسندگی نازنخ در اعتراض به ٨ ماه دستمزد پرداخت نشده خود و وضعيت بلاتكليف كاري شان در مقابل دفترمرکزی این شرکت در تهران تجمع كردند. در آغاز مرداد ماه امسال بود كه اين كارگران يك تحصن ٤ روزه در مقابل مجلس را شروع كردند كه با وعده هايي كه به آنها داده شد و قول پرداخت يكماه از طلبهايشان، به قزوين بازگشتند. اما پس از آن به جز پرداخت يكماه دستمزد خبري از وعده هاي داده شده و باقي طلبهايشان نشد. كارگران مجددا در مقابل كارخانه وهمچنين مقابل سازمان صنايع در قزوين تجمعات مختلفي برپا داشتند. در ادامه اين اعتراضات بود كه روز ٢٣ شهريور دوباره اين كارگران در اعتراض به اينكه چرا به وعده هاي داده شده عمل نشده است، و چرا هشت ماه طلب آنان پرداخت نميگردد، به تهران آمده و تجمع كردند. این تجمع تا ظهر اين روز ادامه داشت و کارگران بیشتری به جمع آنها پیوستند . اعتراضات كارگران نازنخ ادامه دارد.

تجمع مجدد كارگران كارخانه چيني البرز

از ساعت ٨ صبح روز دوشنبه ٢٢ شهريور نزديك به ٧٠ نفر از كارگران كارخانه چيني  البرز قزوين در اعتراض به ١٤ ماه دستمزد پرداخت نشده خود در مقابل اين كارخانه تجمع كردند . بنا بر گزارشتها كارخانه چيني البرزهمه  كارگران قراردادي اش را قبل از فروردين ٨٩ اخراج كرده است و اكنون تنها ١٨٦ كارگر استخدامي با سابقه هاي بالاي ١٩ سال تا ٢٥ سال در آنجا به كار اشتغال دارند  كه از زمستان گذشته اين كارگران نيز تحت عنوان ورشكستگي كارخانه و صدور حكم انحلال آن در بلاتكليفي بسر ميبرند. كارگران به اين وضعيت نابسامان و عدم دريافت بيش از يكسال دستمزد خود معترضند.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی سازه های برق آذربايجان

کارگران اخراجی شرکت سازه های برق آذربایجان درمقابل فرمانداری تبریز تجمع کردند و به اخراج دستجمعی خود اعتراض کردند. روز ٢٢ شهريور تعدادی از کارگران اخراجی شرکت توليد سازه های برق آذربايجان که اغلب تا بیست سال سابقه کار دارند٬ در اعتراض به اخراج خود در مقابل فرمانداری تبريز تجمع کردند. خبرها حاکی از آن است که مديريت این شرکت بدون هیچ اطلاع قبلی اعلام نمود بيش از ١٠٠ نفر از كارگران اين شركت از كار بيكار خواهند گردید. كارگران با مراجعات مکرر به مسئولين شركت تا کنون هیچ پاسخ روشنی نگرفته اند. تحت فشار اعتراض کارگران فرمانداری تبریز وعده رسیدگی به موضوع اخراج کارگران را داد و کارگران معترض به تجمع خود خاتمه دادند و  اعلام کردند در صورتیکه پاسخی به آنها داده نشود، دوباره اعتراضاتشان را ادامه خواهند داد.

کارخانجات لوازم خانگی آردل در تهران

كارگران كارخانه آردل خواهان دستمزدهای پرداخت نشده خود هستند. هشتاد نفر از كارگران كارخانه لوازم خانگی آردل واقع در غرب تهران سه ماه است حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند. این کارگران از مرداد تا کنون در رابطه با وضعيت نابسامان خود تجمعات متعددی در مقابل دفتر مديريت شركت برپا كرده اند. اما مدیریت کارخانه با دست بسر کردن کارگران آنان را در بلاتکلیفي قرار داده است. رسول تقی گنجی صاحب كارخانه آردل و بیش از هشتاد کارخانه کوچک و بزرگ دیگر که در آمريكا زندگی افسانه ای دارد فردی بنام وفایی را بعنوان مسئول هيئت مديره كارخانه آردل گمارده است. كارگران معترض ميگويند هدف مديرت کارخانه آردل دست بسر کردن٬ فرسوده كردن و بلاتكليف نگاهداشتن کارگران است، تا ما دست از اعتراض برداریم و از طلبهای عقب افتاده خود كوتاه بياييم. اما ما به اعتراضاتمان ادامه ميدهيم. وضیعت مشقت بار و گرانی سرسام آور مخصوصا در ایام بازگشایی مدارس که باید برای فرزندانمان امکانات تحصیلی فراهم کنیم بصورت غیرقابل تحملی در آمده است٬ مدیریت باید بداند که ما چاره ای بجز احقاق حق خود نداریم و به مبارزاتمان ادامه خواهیم داد.

 

كارخانه آزمايش در مرودشت

نزديك به ١٥٠ نفر از كارگران كارخانه آزمايش مرودشت روز چهارشنبه ١٧ شهريور در اعتراض به پرداخت نشدن شش ماه دستمزدهایشان مقابل دفتر مديريت اين كارخانه تجمع كردند و در اعتراض به پايمال شدن حقوقشان با مدیریت کارخانه درگير شدند. سهامداران اين شركت عمدتا از سران دولت و وابسته به مقامات حكومتی هستند. کارخانه آزمایش جزو شركتهای تحت پوشش پيام میباشند. از فروردين تاكنون تنها دستمزد دوماه کارگران آنهم بصورت ماهيانه صدهزار٬ شصت هزار و هشتاد هزارتومان و بصورت تكه تكه و مانند صدقه به كارگران پرداخت گردیده است. كارگران حتی با سابقه کاری طولانی از حق بيمه تكميلی٬  بيمه عمر٬ بيمه حوادث و  غيره محرومند. كارخانه  آزمايش در سال ١٣٣٧ در تهران تاسيس شد و در سال ١٣٥٤ يك شعبه اين كارخانه در مرودشت داير گردید و در سال ١٣٥٧ به بهره برداری رسيد در آن زمان در اين كارخانه ١٨٥٠ كارگر به كار اشتغال داشتند كه  ١٤٠٢ نفر آنها كارگر رسمی و ٤٥٠ نفر كارگر قراردادی بودند.  اين كارخانه از سال ١٣٨٤ به بخش خصوصی واگذار گردید و به بهانه كمبود نقدينگی فشار بر روی كارگران افزایش یافت. توليد کارخانه عملا به صفر رسيد و تجهیزات و وسایل تولید كارخانه بفروش گذاشته شد و تنها مشتی وسايل اسقاطي بجا ماند. بدنبال اين اخراج و بیکارسازی كارگران شروع شد. اكنون از ١٨٥٠ كارگر اين كارخانه تنها ١٨٠ نفر سر کار باقی مانده اند.  درحال حاضر اين ١٨٠ كارگر كه همگی بيش از بيست سال سابقه كار دارند، هر روزه به كارخانه ميروند و با مديريت و حراست بر سر دستمزدهای پرداخت نشده خود درگيرند و حق و حقوق خود را مطالبه ميكنند. كارخانه آزمايش مرودشت يك كانون دائمی اعتراض كارگران است.

 

نپرداختن دستمزدهاي كارگران يك جرم آشكار و يك جنايت بيشرمانه در حق كارگراني است كه حتي اگر حقوقشان تماما هم پرداخت شود كفاف زندگي شان را نميدهد. در ايران تحت حكومت منفور اسلامي سرمايه داران زندگی و معیشت خانواده های کارگری تبدیل به بازیچه دست مشتی سرمایه دار انگل شده است. كارگران هرروز در اعتراض به نپرداختن دستمزدهاي دست به اعتراض و تجمع و اعتصاب ميزنند اما هنوز جاي يك حركت قدرتمند و سراسري كارگران خالي است. رهبران كارگري بايد تلاش كنند اين مبارزات بهم بپيوندند و بخشهاي مختلف كارگران حكومت و سرمايه داران حريص و مفتخور را زير فشاري جدي قرار دهند. بايد تلاش كرد تمامي كارگران حتي بخشهايي كه فعلا با معضل دستمزد پرداخت نشده مواجه نيستند اين مشكل را مشكل خود بدانند و فعالانه در اعتراضات شركت كنند. جنبش سراسري براي مقابله اي جدي با كارفرمايان را بايد به جريان انداخت و همزمان بر افزايش چندين برابر دستمزدها تاكيد و پافشاري كرد.

 

مرگ بر جمهوري اسلامي

زنده باد جمهوري سوسياليستي

حزب کمونيست کارگري ايران

۲٣شهريور ١٣۸۹، ١٤ سپتامبر ۲۰١۰

 

 

۰

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s